A Szerzetesi Iroda kezdeményezésére és támogatásával megjelent a Vigilia Kiadó gondozásában Dysmas de Lassus: Visszaélés és árulás. Kisiklások a szerzetesi életben című könyve.
Dysmas de Lassus: Risques et dérives de la vie religieuse
[A szerzetesi élet kockázatai és torzulásai]
szinopszis
Dysmas de Lassus eredetileg francia nyelven írt könyve 2020-ban jelent meg a tekintélyes Cerf kiadónál, és az azóta eltelt három évben gyors egymásutánban látott napvilágot spanyol, angol, német, olasz és lengyel fordítása. A könyv iránt mind Franciaországban, mind nemzetközi kontextusban tanúsított kiemelkedően nagy arányú figyelem magyarázata, hogy a szerző olyan jelenséget vizsgál szokatlanul részletesen és behatóan, amely másfél évtizede központi kérdés lett nemcsak a keresztény egyházakban, főként a katolikus egyházban és a katolikus szerzetesrendekben, de a tágabb nyilvánosságban is: a hatalommal és tekintéllyel való visszaélés jelenségét, amellyel az esetek jelentős hányadában szexuális természetű visszaélés is együtt jár.
A terjedelmes könyv összesen 14 fejezetben részben olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek kifejezetten a szerzetesi/közösségi élet vonatkozásában tekinthetők kulcsfontosságúnak, részben viszont olyan problémákat is elemez, amelyek tágabb összefüggésben, általában a szervezett emberi közösségekben zajló folyamatok szempontjából is relevánsak. A szerzetesi élettel kapcsolatban a szerző behatóan foglalkozik az intézmény és a karizma kapcsolatával és feszültségével; általában a közösségi élet és a közösségben betöltött tekintély törvényeivel; a szerzetesi közösségek kifelé irányuló kapcsolati viszonyaival; az engedelmesség parancsával és kívánalmával; illetve az aszkézis jelenségkörével. A tágabb kontextusban is releváns tényezők közé sorolható a könyvben taglalt témakörök közül az úgynevezett lelki kísérés problematikája; a lelki visszaélés jelensége; a szexuális bántalmazások dinamikái és mozgatórugói; a prevenció eszközei és lehetőségei.
A könyv szerzője a jelentős hagyományokkal rendelkező karthauzi rend vezetője, s már csak ez a körülmény is szavatolja, hogy a kötet sem harsány, hatásvadász megközelítést nem tartalmaz, sem apologetikus szándék nem vezérli. A szerző egyrészt egzakt szociológiai felmérésekre támaszkodva, másrészt a jelenséggel foglalkozó szakirodalomból merítve, harmadsorban pedig a közösségi élet keresztény teológiájának egész hagyományát áttekintve néz szembe a jelenséggel, mégpedig áldozatközpontú perspektívában.
Ilyen jellegű átfogó (szociológiai, teológiai és spirituális) elemzés nem jelent meg magyar nyelven, és nemzetközileg is páratlan. Megjelenése valós igényre válaszol hazánkban.
Dysmas de Lassus
a szerző bemutatása
Dysmas de Lassus 1956-ban született Franciaországban, 1976-ban lépett be a karthauzi rendbe, amelynek 2014 óta általános elöljárója (az ún. Nagy Karthauz perjele); ezt megelőzően a portes-i rendház vezetője volt. 1990 óta vesz részt szerzetesi növendékek képzésében, amelynek területén hatalmas tapasztalatra tett szert. A karthauzi rend sajátosságainak megfelelően kevéssé szerepel a nyilvánosságban, ám 2014-ben feltűnést keltett, hogy Robert Sarah bíboros beszélgetőtársaként hosszú fejezet társszerzőjeként szerepelt A csend ereje című, magyarul is olvasható kötetben. Megjelent műveinek tükrében teológiai és spirituális érdeklődése mellett társadalomtudományi és filozófiai műveltséggel is rendelkezik, a visszaélési jelenséggel kapcsolatban pedig nagy hangsúlyt helyez a prevenció fontosságára és áldozatközpontú megközelítésmódot alkalmaz.