romkat.ro

Igazságszolgáltatás nélkül nincs gyógyulás

A Kiskorúak Védelmével Foglalkozó Pápai Bizottság elnöke, Seán Patrick O’Malley bíboros az éves jelentés közzététele kapcsán nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak a bizottság egy évtizedes tapasztalatairól az abúzusok kezelése terén. Arról is szólt, mennyire szükséges az embereket felvilágosítani arról, ,,milyen gyakoriak a kiskorúak ellen elkövetett bűncselekmények a világunkban”.

Szociális Testvérek Társasága - youtube

A Lélek szava – Botrány – Interjú Dobszay Benedek atyával

Az evangélium nagyon egyértelműen fogalmaz a kicsinyek védelmében. A botrány azonban mégsem kerüli el az Egyházat, köztük a magyar egyházat sem. Az Emberi Méltóság Stratégia azért jött létre, hogy ez a botrány soha többé ne fordulhasson elő. Beszélgetés Dobszay Benedek ferences szerzetessel, a Stratégia szakmai vezetőjével.

Veszprémi Érsekség

Papi továbbképzés a Veszprémi Egyházmegyében

Az előadást Dobszay Benedek OFM atya, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetője tartotta, melynek kiindulópontja és legfontosabb megállapítása szerint a Krisztusi emberkép legfontosabb négy dimenziója: az ember teremtett lény, az emberi méltóság, az erkölcsi méltóság, és az egzisztenciális méltóság.

Válasz Online

„Azért dolgozunk, hogy többé ne fordulhasson elő”

A többek között az amerikai, lengyel, francia és portugál egyházakban már elvégzett, átfogó egyházi gyermekvédelmi átvilágítást sürget Magyarországon is Dobszay Benedek ferences szerzetes, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetője és Puskás Balázs jogász, a Gyermekjogokért Egyesület alelnöke.

jezsuita.hu

Gyermekvédelmi irodát hoztak létre a jezsuiták

Önálló Gyermekvédelmi Irodát hoztak létre a magyar jezsuiták, aminek célja a megelőzés; olyan védőháló kialakítása, amelynek köszönhetően a gyermekek és a sérülékeny felnőttek biztonságos környezetben élhetnek, tanulhatnak a jezsuita intézményekben.

szerzetesek.hu

Részt vettünk a Safeguarding nemzetközi konferencián

A Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája (MSZKI) által működtetett Emberi Méltóság (EM) munkacsoport tagjai június 18. és 21. között a Pápai Gergely Egyetemen megrendezett úgynevezett Safeguarding-konferencián vettek részt Rómában.

777blog.hu

Egyház és pedofília

A 777 OFFLINE előadássorozatának áprilisi alkalmán tabudöntögető kérdéseket érintettek. Az Egyház és a gyermekvédelem kapcsolatáról Dobszay Benedek ferences szerzetes, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetője, Pető Attila Dániel korábbi áldozat, gyermekvédelmi aktivista és dr. Puskás Balázs gyermekvédelmi szakember, a Gyermekjogokért Egyesület alelnöke beszélgettek.

telex.hu

„Ha elindulunk a tisztázás útján, abból az egyház csak nyerhet”

„Vos estis lux mundi – Ti vagytok a világ világossága.” (Mt 5,14) Ezzel a szentírási idézettel kezdődik a Szentszék 2019-ben megjelent, bántalmazásokkal kapcsolatos egyik legjelentősebb dokumentuma. Sokan úgy látják azonban, hogy a katolikus egyház – különösen Kelet-Európában – nem tesz eleget a gyermekekkel szembeni szexuális bántalmazások megelőzéséért és feltárásáért.

ujvarosonline.hu

Catherine Belzung neurobiológus a gyermekbántalmazásokról

Catherine Belzung egyetemi professzor, a Fokoláre Mozgalom vezetőségi tagja. Amikor testközelből találkozott egy szexuális visszaélési esettel, nem hagyta, hogy legyőzze a csalódás és a reménytelenség. Nemzetközi hálózatot alapított az UNESCO keretein belül.

Magyar Kurír

Merjük észrevenni a bántalmazást!

A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola a Pápai Gergely Egyetemmel közösen február 2-án interdiszciplináris képzést indított az emberi méltóság védelmében gyermekvédelem fókusszal.

Magyar Krónika

Mit tesznek a szerzetesközösségek a bántalmazások megelőzéséért?

„A szerzetesrendek külön-külön már sok tekintetben eredményesen dolgoztak azon, hogy a rendi fenntartású intézményekben a gyermekek és a sérülékeny felnőttek biztonságban érezhessék magukat, de közös célként fogalmazódott meg, hogy együtt lépjünk tovább. ”

ÚjVáros

A lelki bántalmazás romboló hatásai

A www.ujvarosonline.hu német testvérlapjának Katharina Anna Fuchs német szakértővel készült interjúját olvashatjuk, mely egy még kevéssé tárgyalt, de súlyos következményekkel járó bántalmazási forma hatásait mutatja be. A lelki bántalmazás vallási közösségekben fordulhat elő, amikor valaki visszaél a rábízott emberek belé vetett bizalmával.

Újváros

Püspöki reakció a bántalmazásokra – Interjú Brendan Leahyvel

Leahy az írországi Limerick római katolikus püspöke. Komolyan törődik a kiskorúak bántalmazásának sebével, lelkipásztori élete során sokszor éreztette közelségét mind áldozatokkal, mind elkövetőkkel. „Éreztem a belső késztetést, hogy osztozzak a némán kiáltók fájdalmában, akik azt érzik, az intézményes egyház becsapta őket.”

Újváros

Abúzus az egyházban: önreflexió és megújuló karizma szükséges

Az abúzus bármely formája mindig a bizalommal való visszaéléssel, azzal a lelki befolyással kezdődik, melyet a másikkal szemben gyakorlunk, és többször a felelősök, vezetők részéről történik. Ma az egész Egyházban, de a mozgalmakban és új közösségekben is nehéz időszakot élünk a szexuális visszaélések, hatalmi visszaélések miatt egyaránt. […]
Matteo Visioli atyát kérdezzük a témában, aki 2017 óta a Hittani Kongregáció segédtitkára.

Magyar Kurír

Hans Zollner SJ: Hogyan lehet megmenteni a gyónási titok intézményét?

A titoktartás körüli vita mindkét oldalon érzelmileg erősen terhelt, annál is inkább, mivel olyasféle igen érzékeny kérdéseket érint, mint a szégyen, a magánszféra védelme és a személyes felelősség. Talán segítene, ha néhány különbségtételt és pontosítást tennénk. (…) A titoktartás körüli vita mindkét oldalon érzelmileg erősen terhelt, annál is inkább, mivel olyasféle igen érzékeny kérdéseket érint, mint a szégyen, a magánszféra védelme és a személyes felelősség.

ÚJVÁROS

Szexuális visszaélések a francia egyházban: a megrázó Sauvé-jelentés

Októberben nyújtotta át a francia püspöki karnak a független vizsgálóbizottság azt a jelentést, melyben kivizsgálták a francia egyházban az utóbbi 70 évben történt szexuális visszaéléseket. A bizottság elnökével, Jean-Marc Sauvé-val készült interjúk alapján cikkünkben összefoglaljuk, mit jelentenek a megismert döbbenetes számok, hogyan dolgozott a bizottság, és milyen ajánlásokat tettek a francia püspöki karnak.

Gaudeamus

Gyermekbántalmazás – gyermekvédelem. Hol tartunk a katolikus egyházban?

Konstruktív, megoldást kereső, szembenézésre kész és szemléletváltást hirdető párbeszéd folyt azon műhelynapon, melyet a szeptemberi, Vatikán által Varsóban szervezett gyermekvédelmi konferenciához kapcsolódva szerveztek a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája (MSZKI) által elindított Emberi méltóság stratégia munkatársai

The tablet

Tomas Halik: „Töredelmes szívvel…” – a bántalmazó papok botránya

A bántalmazó papok botránya ezrek életét rombolta le, és feltárta a hit válságát. A múlt hónapban, a témában tartott varsói nemzetközi konferencián Európa egyik vezető katolikus értelmisége azzal érvelt, hogy csak mélyreható reform mentheti meg az intézményes egyházat. Ma a bántalmazási botrány hasonló szerepet játszik, mint a középkorban a reformációt felgyorsító búcsúcédulás botrányok.

Embertárs

Bántalmazók és bántalmazottak

A Jezsuita Kiadó a most megjelent az Embertárs 2021/2-es számát a bántalmazók és bántalmazottak témának szentelte. Erről a nehéz témáról értekezik több szerző, megfontolt, hiteles és gyógyító tanulmányokkal. A sok külföldi szerző után mi is bemutatjuk a szerzetesi együttműködésben született emberi méltóság stratégiát.

 

katolikus.tv

Rudan Mária az emberi méltóságról – Interjú

Azt gondolom, hogy ez az egész téma több annál, mint felsorolható, nem ajánlott viselkedésmódok listája. Sokkal inkább kultúrát, szemléletet jelent… azt ahogy a másik emberre tekintünk, ahogy nyitottak vagyunk arra, hogy észrevegyük hogy neki hol vannak a határai… hogy reflektáljunk a saját viselkedésünkre, hogy a mi viselkedésünk milyen hatást vált ki a másikban.

magyar kurír

Széles körű együttműködésre van szükség a gyermekvédelemben – Szakmai fórumot tartottak a Patronában

„Gyökeresen változtatni kell a szemléletmódunkon.” Országos gyermekvédelmi fórumon mutatták be célkitűzéseiket, programjaikat, egyre szélesebb körben megvalósuló együttműködésüket a katolikus intézmények képviselői. A Hetvenkét Tanítvány Mozgalom (T72) Pedagógiai Műhelyének meghívására gyermekvédelmi szakemberek tanácskoztak június 16-án Budapesten, a Patrona Hungariae Iskolaközpontban.

Képmás

„Már egy durva szó is mély nyomot hagyhat a gyerekekben”

Az utóbbi időben több fiatalokkal kapcsolatos visszaélésre is fény derült a Katolikus Egyházon belül, így egyre égetőbb kérdés a probléma kezelése, megelőzése. A gyermekvédelemnek a kultúra alapvető részévé kell válnia, amely akkor működhet, ha minden résztvevőnek, így a gyerekeknek és az egyházban dolgozóknak is kellő tudásalapot és biztonságos közeget biztosítanak – vélik a hazai katolikus intézmények képviselői. Legfrissebb, gyerekvédelmi projektjeiket a Hetvenkét Tanítvány Mozgalom (T72) Pedagógiai Műhelyének konferenciáján mutatták be.

szemlelek.net

Nem lesz kevesebb zaklatás, ha mindig a botrányokra fókuszálunk

Az egyháznak van mit tanulnia a gyermekvédelem területén, de az is fontos, hogy a pozitív változások üzenete eljusson a társadalom tagjaihoz. Erről beszélgettünk Rudan Máriával, a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája gyermekvédelmi tanácsadójával.

 

Mandiner

Nincs olyan, hogy „papi pedofília” – Puskás Balázs gyermekvédelmi felelős a Mandinernek

„Az áldozatoknak igazságot kell szolgáltatnunk, minden segítséget meg kell adnunk a gyógyuláshoz, ebben az első lépés a bocsánatkérés” – véli a szaléziak gyermekvédelmi felelőse, aki szerint az egyházban évtizedekig a szexuális bűncselekmények elhallgatása történt, ma azonban zéró tolerancia van. Puskás Balázst a papok felelősségéről, a Pető-ügyről, illetve arról kérdeztük, hogy ma kitől kérhet segítséget egy bántalmazott fiatal az egyházban. Interjúnk.

Képmás

Szexuális bántalmazás és a Katolikus Egyház – Nézzünk szembe higgadtan és tárgyilagosan a témával!

Gyakran előkerülő téma a gyermekvédelem egyházi vonatkozása, de sok félreértés és tisztázatlanság teszi nehézzé a higgadt szembenézést és a nyugodt párbeszédet. Ferenc pápa következetesen arra szólít fel, hogy felismerve felelősségünket a kiszolgáltatott gyermekek irányába, nézzünk szembe ezzel a jelenséggel, és tegyünk azért, hogy valóban biztonságot adjunk a gyermekeknek.