„Védelem az európai katolikus egyházban” címmel konferenciát szervezett a Kiskorúak Védelméért Felelős Pápai Bizottság, melyre több, mint 20 országból érkeztek a legkiszolgáltatottabbak védelmével foglalkozó munkatársak, köztük Dobszay Márton Benedek OFM, valamint dr. Benyusz Márta, az Emberi Méltóság Stratégia munkatársai is.
Hírek
Gyermekvédelmi lelkigyakorlatot hirdetünk
Lelkigyakorlatot hirdetünk olyan munkatársak számára, akik gyermekvédelemben dolgoznak. A lelkigyakorlat csendes környezetben, Csáky-Pallavicini Zsófia pszichoterapeuta és Elek László SJ vezetésével, a Tahi Szív Lelkigyakorlatos Központban valósul meg.
Folytatódik Bartimeus-képzésünk
Képzési napot szervezünk
2024. november 6-án Bartimeus képzési napot szervezünk a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán. A korábbi alkalmaktól eltérően egyszerre három előadáson lehet majd részt venni.
A biztonságos iskola alappillérei
Segítő Háló szakmai nap lesz októberben
Nyilvánvaló, hogy minden szülő, gyermek és pedagógus arra vágyik, hogy az iskola egy biztonságos hely legyen. Pedagógusként, vezetőként igyekszünk is mindent megtenni ennek érdekében, azonban tudjuk, látjuk, tapasztaljuk, hogy mennyi minden dolgozik ez ellen. Rengeteg negatív hatás, bántás és bántalmazás éri gyermekeinket.
Neveléssel és oktatással egy emberibb világért
Konferencia az iskolanővéreknél
2024. augusztus 21. és 23. között zajlott a Boldogasszony Iskolanővérek nevelési konferenciája, melyet idén a három gimnáziumukban (a szegedi Karolina, a budapesti Patrona Hungariae és a debreceni Svetits) tanító pedagógusok számára szerveztek.
Ismét képzés indul az emberi méltóság védelmében
Második alkalommal hirdeti meg a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola a Pápai Gergely Egyetem Antropológiai Intézetével együttműködésben az Interdiszciplináris képzés az emberi méltóság védelmében (gyermekvédelmi fókusszal) című akkreditált képzését a 2024-2025-ös tanévben, amelyre 2024. augusztus 31-ig lehet jelentkezni.
Részt vettünk a Safeguarding nemzetközi konferencián
A Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája (MSZKI) által működtetett Emberi Méltóság (EM) munkacsoport tagjai június 18. és 21. között a Pápai Gergely Egyetemen megrendezett úgynevezett Safeguarding-konferencián vettek részt Rómában.
Érzékenyítő képzést tartottunk ifjúsági referenseknek
2024. május 28-án jelzéstételi fókusszal tartottunk 6 órás érzékenyítő képzést, melyen az egyházmegyék ifjúsági referensei és munkatársaik vettek részt (összesen 43-an). Az alkalmat az Emberi Méltóság Stratégia munkatársai, Dobszay Benedek, ferences szerzetes, valamint Búza Judit gyermekvédelmi szakember vezették.
Bartimeus-előadás az emberkereskedelemről
Minden érdeklődőt szeretettel várunk az Add, hogy lássak! címet viselő Bartimeus-képzésünk idei utolsó előadásán.
A képzés célja, hogy szerzetesekkel és szerzetesi intézmények munkatársaival gondolkodjunk és beszélgessünk az emberi méltóság védelméről, a bántalmazás jelenségéről és a megelőzés lehetőségeiről.
Egyház és pedofília
A 777 OFFLINE előadássorozatának áprilisi alkalmán tabudöntögető kérdéseket érintettek. Az Egyház és a gyermekvédelem kapcsolatáról Dobszay Benedek ferences szerzetes, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetője, Pető Attila Dániel korábbi áldozat, gyermekvédelmi aktivista és dr. Puskás Balázs gyermekvédelmi szakember, a Gyermekjogokért Egyesület alelnöke beszélgettek.
CSÉN kincsesládánk gyöngyszemei
Szakmai napot tartottunk
CSÉN kincsesládánk gyöngyszemei – Úton az érett személyiség és érett szexualitás felé címmel tartottuk meg 2024. április 9-én, kedden tavaszi Segítő Hálós szakmai napunkat.
Képzéseink a 2024-2025-ös tanévben
A szerzetesi iroda keretében működő Emberi Méltóság Stratégia célja, hogy az emberi méltóság védelmének ügyét képviselje a magyarországi szerzetesi körben.
„Ha elindulunk a tisztázás útján, abból az egyház csak nyerhet”
Ferences szerzetes az egyházi abúzusról
„Vos estis lux mundi – Ti vagytok a világ világossága.” (Mt 5,14) Ezzel a szentírási idézettel kezdődik a Szentszék 2019-ben megjelent, bántalmazásokkal kapcsolatos egyik legjelentősebb dokumentuma. Sokan úgy látják azonban, hogy a katolikus egyház – különösen Kelet-Európában – nem tesz eleget a gyermekekkel szembeni szexuális bántalmazások megelőzéséért és feltárásáért.
A remény jele
A gyermekekkel szemben elkövetett szexuális bántalmazások nagy ellenállást, sőt undort váltanak ki az emberek többségéből. Miközben az esetek feltárása, az áldozatok megértése és gyógyulásuk segítése – érthető módon – egyre nagyobb hangsúlyt kap, a bántalmazókkal szemben elsősorban az elutasítás a jellemző. Az interneten megtalálható, korábbi tetteikről beszámoló elkövetőkkel készült beszélgetéseket jó érzésű emberek nehezen fogadják, leggyakrabban azt fogalmazzák meg, nem szeretnének találkozni velük.
Emberi méltóság – Egyházon innen és túl
Preventív képzés indult a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán
Hosszú előkészítés után, 2024. február 2-án elindult a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, valamint a római központú Pápai Gergely Egyetem közös képzése.
Kiégésmegelőző tréninget tartottunk tanároknak
2024. február elején szerveztük meg a Tanári kiégésmegelőző tréninget, melyen összesen 28 tanár vett részt (akik szerzetesi fenntartású intézményekben dolgoznak). A programot az Egyházi Fejlesztők trénerei vezették.
Elmerülni, töltekezni, felüdülni, terheket letenni
Gyermekvédelmi lelkigyakorlatot tartottunk
Gyermekvédelemben dolgozó szakemberek számára szerveztünk lelkigyakorlatot 2024. január 26. és 28. között Tahiban.
Merjük észrevenni a bántalmazást!
Dobszay Benedek OFM a Sapientia új gyermekvédelmi képzéséről
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola a Pápai Gergely Egyetemmel közösen február 2-án interdiszciplináris képzést indított az emberi méltóság védelmében gyermekvédelem fókusszal.
Akkreditált Gyermekvédelmi Alapképzést indítunk
A képzés időtartama: 30 óra (3×10 óra, 1+2 nap)
A képzés célja: A pedagógusok számára bevezetést adni a gyermekeket érintő bántalmazások felismerésének, kezelésének és megelőzésének témájába, érintve a terület egyházi vonatkozását is.
POR-NO
Ezúttal a Pesti Ferences Rendház közösségi nagytereme adott helyszínt a 2023. november 30-án megtartott őszi Segítő Hálós szakmai napunknak. A programon 60 segítő foglalkozású szakember vett részt, ahol a pornó (pornófogyasztás, -függőség, -megelőzés, -edukáció) volt a téma. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy a pornófogyasztás életkori határa egyre lejjebb csúszik. Arról is szomorú tapasztalat van, hogy mennyi párkapcsolatban okoz problémát a pornófogyasztás, illetve a pornófüggőség.
Hírlevelet indít a szerzetesi iroda
A szerzetesi iroda évek óta működik a szerzetesrendek összefogásának eredményeképpen. Szerteágazó feladatai közé tartozik többek között az Emberi Méltóság Stratégia projektje és a szerzetesi élet láthatóbbá tétele is, így az iroda saját honlappal, youtube-csatornával, facebook-oldallal jelen van az interneten is.
Lelkigyakorlatot szervezünk gyermekvédelemben dolgozók számára
Lelkigyakorlatot szervezünk a gyermekvédelemben dolgozók számára, melyre szeretettel várunk mindenkit, aki érintett a témában és szeretne munkája során (még jobban) Krisztusba kapaszkodni.
Negyedszer indult el Diákműhely-sorozatunk
A 2023-as őszi félévben, az Emberi Méltóság Stratégia szervezésében már negyedszer indítottuk el a diákműhely sorozatot. Összesen 27 gimnazista vesz részt a programon a gödöllői Premontrei Iskolaközpontból, a váci Piarista Gimnázium és Kollégiumból, a budaörsi Szent Benedek Iskolából és a Zsámbéki Premontrei Technikum Szakképző Iskola és Gimnáziumból.
Lelki egészség az egyházakban
Műhely-foglalkozást vezettünk
2023. október 21-én Prof. EM. Tomcsányi Teodóra 80 éves születésnapja alkalmából „Lelki egészség az egyházakban” címmel ünnepi konferenciát tartottak a Párbeszéd Házában, amelyen az Emberi Méltóság Stratégia munkatársai egy műhely-foglalkozást tartottak.
Már lehet jelentkezni a szerzetesi iroda Zarándoktábor-vezető képzésére
A képzésre olyan keresztény pedagógusok, hitoktatók, közösségvezetők jelentkezését várják, akik a jövőben szívesen vezetnének egyhetes ifjúsági zarándoklatot maguk által verbuvált 12-18 éves fiataloknak a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája által szervezett Zarándoktábor program keretében.
Indulnak az Emberi Méltóság Stratégia képzései
Az Emberi Méltóság Stratégia 2021 óta azon dolgozik, hogy az emberi méltóság ügyét képviselje a magyar szerzetesi körben. Ennek megfelelően hirdet képzéseket és ad támogatást a bántalmazások megelőzésében szerzetesi fenntartású közösségek és intézmények számára.
Képzést tartottunk a Jezsuita Menekültszolgálat munkatársainak
Az Emberi Méltóság Stratégia megbízásából a Jezsuita Menekültszolgálat munkatársainak tartott 6 órás gyermekvédelmi képzést 2023. június 8-án Búza Judit gyermekvédelmi szakember és Elek László jezsuita szerzetes.
Véget ért a tréner továbbképzés
2023 tavaszán ismét találkoztak a Trénerképzés 1. évadának résztvevői. A tréner továbbképzésről Bihari Nóra írt rövid összefoglalót.
Fókuszban az internetes bántalmazás
Segítő Háló napot tartottunk
A 2023. május 25-én megtartott Segítő Háló alkalmunkon, melyre a szerzetesi intézményekben dolgozó segítő szakembereket vártuk, Dr. Baracsi Katalin internetjogász volt a vendégünk.
Kommunikációs műhelynap
Nyilvánosság és gyermekvédelem
2023. május 19-én tartottuk tavaszi Nyilvánosság és gyermekvédelem műhelynapunkat, melyre a szerzetesrendek elöljáróit és a gyermekvédelemmel vagy a kommunikációval foglalkozó munkatársaikat vártuk.
Kommunikációnk és kapcsolataink átalakítása
Véget ért Erőszakmentes Kommunikáció tréningünk
Hogyan alakítsuk át kapcsolatainkat a szokásos hatalmi – uralmi – versengő módból együttműködő, egyenrangú, kölcsönösen megértő rendszerré? – ez a kérdés volt az alapfelvetése annak a nyolcalkalmas tréningnek, melyet Rochlitz Zsuzsanna tartott az Emberi Méltóság Stratégia szervezésében.
Ferenc pápa: A visszaélések mindnyájunkat megsebeznek, a jóvátétel időszakát éljük
Május 5-én a Szentatya fogadta a kiskorúak védelmével foglalkozó pápai bizottság plenáris ülésének tagjait.
Lemondott pápai bizottsági tagságáról Hans Zollner, a gyermekvédelem meghatározó alakja
Hans Zollner atya, német jezsuita szerzetes, 2023 márciusában lemondott a Kiskorúak Védelmének Pápai Bizottsági tagságáról. Ezt a testületet Ferenc pápa 2014-ben hozta létre a papi visszaélések elleni küzdelem érdekében.
Ferenc pápa mérföldkövei a gyermekvédelem területén
A Szentatya 2023. április 28–30. között Magyarországra látogat. Ezzel összefüggésben érdemes áttekinteni, hogy milyen intézkedésekről döntött Ferenc pápa az emberi méltóságot érintően.
Ferenc pápa aktualizálta a visszaélések elleni eljárást
Közel négyévnyi kísérleti időszak után március 25-én megjelent a kiskorúak és kiszolgáltatott felnőttek elleni szexuális visszaélések megelőzésére és leküzdésére vonatkozó normák aktualizált változata.
Képzést tartottunk a Jezsuita Menekültszolgálat önkénteseinek
2023. február 11-én a Jezsuita Menekültszolgálat (JMSZ) önkéntesei számára tartottunk képzést, melyet Búza Judit, gyermekvédelmi szakember, az Emberi Méltóság Stratégia munkatársa vezetett.
A rendi vezetők ülésein jártunk
2023. március 14-én tartották a Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciájának (MRK), 2023. március 23-án pedig a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciájának (FSzK) tavaszi plenáris üléseit, melyeken közel száz rendi vezető vett részt.
A szembenézés bátorsága – szalézi felmérés iskoláik nevelési kultúrájáról
2022 decemberében jelent meg a szalézi iskolák nevelési kultúrájáról készült felmérés, melynek kapcsán az Új Város Online szerzője, Paksy Eszter készített interjút munkatársunkkal, dr. Puskás Balázzsal, a szalézi rend gyermekvédelmi felelősével.
A szexuális visszaélések okozta válság Chilében
Chile a katolikus klérus szexuális visszaéléseivel kapcsolatos világválság különleges eseteként vált ismertté. Ferenc pápa 2018-as látogatása rosszul sült el: a harminc éve II. János Pál pápát fogadó tömegek megfogyatkoztak, és felszínre tört a chilei katolikusok – egyházi hatóságok által sokáig figyelmen kívül hagyott – elégedetlensége a Juan Barros nevével összefonódó visszaélések okozta válsághelyzet kezelésével kapcsolatban.
Portugália is vizsgálatot kezdeményezett
A Portugál Püspöki Konferencia egy Független Bizottságot bízott meg azzal, hogy vizsgálja ki a kiskorúakkal szemben elkövetett szexuális visszaéléseket a portugál katolikus egyházban. Az 1950 és 2022 közötti időszakra vonatkozóan több, mint 4800 esetre derült fény.
Te is lehetsz megmentő!
Te is lehetsz megmentő!
A bántalmazás nem maradhat titokban!
Te is lehetsz áldozat!
Nem csak a testi bántás fáj!
Ezekkel a mondatokkal készültek el az Emberi Méltóság Stratégia figyelemfelhívó plakátjai, melyeket érzékenyítő céllal bárki használhat.
Lelkigyakorlatot szerveztünk gyermekvédelemben dolgozók számára
2023. január 27-29-én zajlott az Emberi Méltóság Stratégia gyermekvédelmi lelkigyakorlata 12 résztvevővel, amelyet Csáky-Pallavicini Zsófi pszichoterapeuta és Elek László SJ vezetett.
Véget ért második Diákműhely-sorozatunk
Az Emberi Méltóság Stratégia szervezésében háromszor találkoztunk, hogy háromórás alkalmakon dolgozzunk együtt a bencés, ferences és piarista rendek által fenntartott iskolák kilencedikes tanulóival.
Emberi Méltóság Stratégia a Gyermekjogi Napokon
2022. december 15-16-án a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Gyermekjogokért Egyesület, a Gyermekjogi Napok keretében kétnapos nemzetközi gyermekjogi rendezvénysorozatot szervezett.
Elkészült a Szalézi iskolák nevelési kultúráját vizsgáló kérdőíves kutatás összefoglaló jelentése
Az MSZKI Emberi Méltóság Stratégiájának megbízásából idén elkészült az első átfogó kérdőíves felmérés a Szalézi iskolák nevelési kultúrájáról.
Segítő Háló szakmai napot tartott az Emberi Méltóság Stratégia
Ismét Segítő Háló szakmai napot szervezett az Emberi Méltóság Stratégia, melyről Agócs Andrea, a Segítő Háló csapatának vezetője írt.
Búza Judit: Elfogadó jelenlét nehéz helyzetekben
Gondolatok a bántalmazók lelkigondozásáról
A gyermekvédelemben eltöltött évek alatt egyre kiemelkedőbb és sürgetőbb kérdéssé vált számomra, hogy ki és hogyan tud segítséget nyújtani a bántalmazóknak.
Hallgatás helyett
Nyilvánosság és gyermekvédelem műhelynap az Emberi Méltóság Stratégia keretében
A szerzetesrendek gyermekvédelmi és kommunikációs munkatársainak szervezett műhelynap a budapesti Piarista Gimnázium épületében zajlott 2022. október 14-én. A rendezvényt Márkus Roland SP vezette, a délutáni előadást Puskás Balázs jogász, a szalézi rend gyermekvédelmi felelőse tartotta.
Örömünnepből hálaadás
Október 7-én találkozót tartott az Emberi Méltóság Stratégia. 2 éve indult útjára és mérhetetlen szeretet, gondosság, szakmaiság, érzékenység, odafigyelés kísérte ezt a munkát, folyamatot. Hihetetlen sok idő, energia volt ebben a 2 évben. Sok küzdelem és sok öröm. Lehet érezni rajta az áldást, mert az, amit Rudan Mária – ezen a rendkívül érzékeny és fontos területen – elkezdett álmodni néhány kollégájával, komoly, látható valósággá kezdett formálódni, testet öltött, gyümölcsei lettek.
Elhunyt Rudan Mária munkatársunk
„Tenyerembe írtam neved.” (Iz 49,16)
Megrendült szívvel tudatjuk, hogy Rudan Mária – szeretett munkatársunk, háromgyermekes édesanya – október 4-én váratlanul elhunyt.
Kiskorúak szexuális bántalmazása a katolikus egyházban, az USA-ban és Európában
Megjelent Puskás Balázs új munkája, a Kiskorúak szexuális bántalmazása a katolikus egyházban, az USA-ban és Európában, mely a 2000-es években napvilágra kerülő, egyházon belüli szexuális bántalmazásokkal kapcsolatban készült külföldi tanulmányokat hasonlítja össze.
Jelentkezni lehet az Emberi Méltóság Stratégia új képzéseire
Elindult az jelentkezés az Emberi Méltóság Stratégia 2022/23-as tanévben meghirdetett képzéseire. Új tréninggel is gyarapodott a kínálat, de a tavalyi képzések közül több ismét elérhető.
Gyermekvédelem a Ferences Pedagógiai Napokon
2022.08.29-30-án szervezték meg a Ferences Pedagógiai Napokat Mátraverebély-Szentkúton.
Nemzetközi Gyermekvédelmi Konferencia volt Rómában
A jelzéstétel – kötelezettségek, nehézségek és a valóság címmel háromnapos konferenciát szervezett a Pápai Gergely Egyetem Antropológiai Intézete (IADC Institute of Anthropology) 2022. június 20. és 23. között Rómában.
Szexuális visszaélés az online térben – szakmai nap
2022. május 23-án a Piarista Tartományfőnökség adott otthont a Segítő Háló Szakmai Napnak, melyet az MSZKI Emberi Méltóság Stratégiája és a piaristák közös programjaként szerveztek meg. A nap témája egy aktuális kérdéskör volt: A szexuális visszaélés az online térben.
2. alkalommal is Diákműhelyeztünk…
A különböző szerzetesi fenntartású iskolákból érkező diákok 2022. május 11-én, második alkalommal vettek részt a diákműhelyen. Külön öröm volt számunkra, hogy egy kivétellel mindenki eljött a második alkalomra is. Úgy tűnik, érdemes ezzel foglalkozni.
Integrált keresztény emberkép – szakmai fórum
2022. május 18. délutánján szakmai fórumot tartott az Emberi Méltóság Stratégia munkatársi közössége a szerzetesi iroda tárgyalótermében: az integrált keresztény emberképen dolgozó munkacsoport mutatta be eddig elvégzett munkáját.
A gyermek- és ifjúságvédelem, illetve a sérülékeny felnőttek védelmének helyzete a Magyar Katolikus Egyházban
A gyermekek és a sérülékeny felnőttek védelmének ügye a Katolikus Egyházban messze több, mint a kiskorúak ellen elkövetett szoros értelemben vett visszaélések büntetőjogi kezelésének, illetve a polgári hatóságokkal való ilyen jellegű együttműködésnek az aprólékos kidolgozása.
Apró lépésekben – Resztoratív konfliktuskezelés gyakorlata az iskolában
Április 20-án szakmai napra hívták az oktatási-nevelési intézmények segítő munkakörben dolgozó, segítőkapcsolati feladatokat is ellátó pedagógusokat a Piarista Tartományfőnökség és az Emberi Méltóság Stratégia közös szervezésében.
Fel kell keresni a szenvedőket – Ferenc pápa a Kiskorúak Védelmének Pápai Bizottságához
Április 29-én, pénteken délelőtt fogadta Ferenc pápa a Vatikánban a pápai bizottság közgyűlésének tagjait. Beszédében megállapította, hogy „napjainkban a kiskorúak és a kiszolgáltatott emberek az Egyházban nagyobb biztonságban érezhetik magukat, a tanács munkájának köszönhetően”.
Add, hogy lássak! Bartimeus 2. képzésünk befejeződött
„Meg akarta nekem köszönni, hogy én őt láttam. Ő azt hitte, hogy mindenki látja, de ezek szerint nem, mert soha senki nem tett semmit az ő érdekében.” (Buda-Picron Célia)
Konfliktuskezelés – Akkreditált pedagógus-továbbképzés indul
Konfliktuskezelési módszerek az iskolában: mediáció és jóvátétel
Célunk, hogy a résztvevő pedagógusok képesek legyenek azonosítani azokat a szerepeket, attitűdöket, stílusokat és konfliktuskezelési stratégiákat, amelyekbe egy-egy konfliktus során a tanárok és a diákok kerülhetnek.
Jubileumi konferenciát tartott a Határtalan Szív Alapítvány
2022. április 19-én, az esztergomi Mindszenty József Katolikus Általános Iskolában tartotta 20 éves jubileumi konferenciáját mintegy 50 résztvevővel a Határtalan Szív Alapítvány.
Marie-Jo Thiel: A pedofília megelőzése
A pedofil esetek az Egyház működésével, illetve a hagyományos erkölcsteológiai vonatkozásokkal kapcsolatban kérdéseket vetnek fel. Az emberi tett kapcsolati dimenzióban történő vizsgálata hozzásegíthet az egyes körülmények megértéséhez, főként az áldozatok problémáihoz, akikről igen gyakran el szoktak felejtkezni.
Találkozó a zágrábi Kiszolgáltatott Személyek Jólétét Elősegítő Központjában
2022. március 22-23-án találkozott Zágrábban a Kiszolgáltatott Személyek Jólétét Elősegítő Központ vezetőivel és munkatársaival Rudan Mária, az Emberi Méltóság Stratégia projektvezetője.
Megtartottuk első Diákműhelyünket
EM Diákműhely 1. – 2022. március 11.
Az EMBERI MÉLTÓSÁG STRATÉGIA keretében a szerzetesi fenntartású intézményekben tanuló gyermekek védelme, támogatása mellett nagy hangsúlyt fektetünk a szemléletformálásra, a prevenciós jó gyakorlatok bevezetésére és megerősítésére. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy bevonjuk a folyamatokba azokat, akiket érint, akikről szól a stratégia: a gyerekeket. A járványügyi korlátozások megszűnésével most végre megtarthattuk az első olyan alkalmat, amire az érdeklődő diákokat hívtuk.
Növendékképzést tartottunk Pannonhalmán
Január utolsó hétvégéjén azért érkeztünk Pannonhalmára, hogy a szerzetesek Emberi Méltóság Stratégia képzését a bencés közösségekből érkező növendékek és magiszterek számára is „elvigyük”.
Megkezdődött az Emberi Méltóság Stratégia trénerképzése
A Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolával és az Egyházi Fejlesztőkkel együttműködésben, az Emberi Méltóság Stratégia keretében 120 órás trénerképzést indított, melynek első alkalma 2022. január 18-19-én volt.
Trénerképzés 2022
Gyermekvédelem, emberi méltóság témában
A Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolával és az Egyházi Fejlesztőkkel együttműködésben, az Emberi Méltóság Stratégia keretében 120 órás trénerképzést indít.
Képzési tartalmak fejlesztése
Szabó Ágoston munkacsoport vezető
Pszichológusként gyermekekkel, családokkal és idős emberekkel találkozom nap, mint nap. Az esetek többségében azt tapasztalom, hogy a fájdalmak és elakadások hátterében az ember határainak, méltóságának sebzettsége áll.
Gyermekvédelmi koncepció – a Berlini érsekség kiadványa magyarul
Az Ignáci Pedagógiai Műhely honlapján elérhető a Berlini Érsekség Gyermekvédelmi Központjának segédanyaga, ami elsősorban az iskolák gyermekvédelmi koncepciójának kialakításához kínál gyakorlati módszereket és szempontokat.
Képzési nap a domonkos nővéreknél
Emberi méltóság és gyermekvédelem címmel az Árpád-házi Szent Margitról nevezett domonkos nővéreknek tartottunk képzési napot 2021. október végén Budakeszin.
„Add, hogy lássak!” – újra Bartimeus képzés
Webinárium sorozat 2021/22
Arra hívjuk a szerzeteseket, a közösségeikhez és intézményeikhez kapcsolódó munkatársakat és barátokat, hogy a webinárium során együtt gondolkodjunk és beszélgessünk a bántalmazás témáiról.
Nyilvánosság – gyermekvédelem műhelynap
Előadások, gyakorlatok, tapasztalatcsere, párbeszéd
Képzést és a párbeszéd lehetőségét kínáltunk ezen a napon szerzetesrendi elöljáróknak, kommunikációs és gyermekvédelmi munkatársaknak. A résztvevők nyitottan és örömmel kapcsolódtak be a kezdeményezésbe.
Arculat, alapüzenetek
Czellár Mónika munkacsoport vezető
Az elmúlt években több állami és egyházi iskola működését, örömeit és küzdelmeit láttam közelről, mint oktatási-nevelési szakember.
Intézményi sztenderdek munkacsoport
dr. Lenkovics Mária munkacsoport vezető
Lenkovics Mária vagyok, végzettségem szerint jogász, jelenleg az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat szakmai-koordinációs referense.
Integrált emberkép munkacsoport
Buza Patrik munkacsoport vezető
Krisztus-követőként, egyetemi és főiskolai oktatóként és klinikusként egyaránt újra és újra megtalál a felismerés, hogy az emberképünk mennyire alapvető, attitűdjeinkig ható erő. Mégis, kevéssé vagyunk ennek tudatában.
Képzési nap a budapesti Piarista Gimnáziumban
Teljes ember - biztonságos iskola
A képzés fontos része volt a fogalomtisztázás, a gyermekvédelemmel kapcsolatos alapvető ismeretek rendszerezése, de a képzés alapvető jelentőségét inkább az iskolai pedagógiai kultúra formálásban látom. – Horváth Bálint Pál igazgató beszámolója
Előadások, érdeklődők, beszélgetések
A szerzetesiroda önálló Emberi Méltóság Stratégia sátorral volt jelen a NEK családi napon
A Renovabis támogatja az Emberi méltóság projektet
Csak gratulálni tudunk a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak, hogy 2021 januárjában az Emberi méltóság stratégia mellett elköteleződtek. Christiana Hägele helyzetértékelése
Rudan Mária az emberi méltóságról – Interjú
Azt gondolom, hogy ez az egész téma több annál, mint felsorolható, nem ajánlott viselkedésmódok listája. Sokkal inkább kultúrát, szemléletet jelent… azt ahogy a másik emberre tekintünk, ahogy nyitottak vagyunk arra, hogy észrevegyük hogy neki hol vannak a határai… hogy reflektáljunk a saját viselkedésünkre, hogy a mi viselkedésünk milyen hatást vált ki a másikban.
NEK Családi nap a Margitszigeten
Az Emberi méltóság stratégia sátrában egész nap jelen lesznek munkatársaink, előadásokkal, izgalmas kérdésekkel, meghallgató füllel, nyitott szívvel…
Emberi méltóság stratégia
ünnepléssel zárult a közös munka
Ünnepléssel zártuk az Emberi méltóság stratégia megalkotásának folyamatát, 2021.06.28-án a szerzetesi irodában. Hosszú idő óta végre személyesen találkozhattunk a stratégia alkotásban résztvevő munkatársakkal és hálát adtunk az elmúlt évben végzett munkáért.
Az MKPK közleménye a gyermekbántalmazásról
A téma iránti társadalmi érdeklődésre tekintettel a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) az alábbi nyilatkozatot tette közzé június 2-án.
“A rendek nem egyedül harcolnak”
Interjú Dobszay Benedekkel
Az egyházban elkövetett szexuális bűncselekmények hátteréről, okairól és megelőzési stratégiájáról, kezelési eljárásrendjéről készült interjú a Szerzetesi Iroda Emberi Méltóság projektjének egyik vezetőjével, Dobszay Benedekkel a Mandiner oldalán.
Nincs olyan, hogy „papi pedofília”
Interjú Puskás Balázs gyermekvédelmi felelőssel (Fotó: mandiner.hu)
“Az áldozatoknak igazságot kell szolgáltatnunk, és minden segítséget meg kell adnunk a gyógyuláshoz.” – fogalmazott Puskás Balázs, a szaléziek gyermekvédelmi felelőse a Mandinernek adott interjújában.
A Krisztus Legionáriusai Kongregáció feltárta a kiskorúak elleni visszaéléseket
Mindent megtesznek az abúzusok felszámolásáért
Közzétették azoknak a papoknak és diakónusoknak az adatait, akiket bűnösnek találtak a gyermekek és serdülők elleni szexuális visszaélésekben 1941-2020-ig vizsgált esetekben.
Nyilvánosság és gyermekvédelem műhely
Tapasztalatok és kérdések
“Olyan médiára van szükségünk, amely segít az embereknek, különösen a fiataloknak, hogy megkülönböztessék a jót a gonosztól, megalapozott ítéleteket alkossanak a tények világos és elfogulatlan bemutatása alapján, és megértsék az igazságosság, a társadalmi együttműködés és tisztelet fontosságát közös otthonunk érdekében.” (Ferenc pápa üzenete a Katolikus Sajtószövetség tagjainak 2020.06.30.)
Vállaljuk a szembenézést – interjú
Vállaljuk a szembenézést és valós megoldásokat keresünk – A szerzetesi iroda a gyermekbántalmazásról
Az én békémet adom nektek – könyvajánló
Szexuális sebek gyógyítása a szentek segítségével
Fotó: Wikipedia
Dawn Eden: Az én békémet adom nektek – a szexuális sebek gyógyítása a szentek segítségével
A könyv szerzője gyermekkorában szexuális abúzus áldozata lett. Felnőttként megtért, el tudta fogadni élete fájdalmas történéseit, és ezt a hitben megszerzett békét sugározza írásában.